Zirkonyum Porselen Diş

Zirkonyum, klasik metal destekli porselenlerde alt yapı olarak kullanılan gri metal yerine geçen beyaz bir metaldir. Üzerine işlenen özel porselen ile üst yapı şekillendirilir. Böylece; ışık geçirgenliğine sahip olan, oldukça dayanıklı, estetik ve doğal görünümlü porselen dişler elde edilmiş olur. Zirkonyum beyaz bir metal olması sebebiyle porseleni destekleyerek yeterli dayanımı ve direnci sağlamasının yanında ışık geçirme özelliği sayesinde arzu edilen estetik beklenti ve başarı yakalanmaktadır. Özellikle estetik ön bölgede tercih edilen zirkonyum porselen dişler çiğneme kuvvetlerinin yoğun olarak geldiği arka dişler bölgesinde de rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Zirkonyum Diş Nerelerde Kullanılır?

Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb.) renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmelerinde ve Ortodontik (çapraşıklık) problemi olan hastalarda tel tedavisi alternatifi olarak kullanılır. Dolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde, Lamine ile kapatılamayacak diş açıklığı (diastema) olanlarda ve ağzında metal destekli köprü  (kaplama) olan kişilerde  kullanılmaktadır. Ayrıca kompozit dolgular ile düzelemeyecek kırık restorasyonlarında, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde kullanılmaktadır.

Zirkonyum Dişlerin Yapım Aşaması Ne Kadar Sürer?

İlk aşamada  dişler kuron restorasyonu için uygun kesimle hazırlanır ve ölçü alınır. Laboratuvarda hazırlanan altyapı prova ile diş eti uyumu kontrol edilir. Diş rengi , şekli ve  yüzünüze uyumu kontrol edilerek bitim aşamasına geçilir. Zirkonyum kaplama ortalama 7–10 gün içerisinde tamamlanır.