Tedavi

Günümüzde gelişen teknoloji diş hekimlerinin koruyucu hekimliğe yönelmesini, diş sağlığı ve çürük tedavi işlemlerinin önem kazanmasını sağlamıştır. Hastaların ilk muayenelerinde gerekli teşhis yöntemleri kullanılarak ağız içerisinde gözle görülen ve görülmeyen çürük oluşumları tespit edilerek hastaya bir tedavi planı hazırlanır.

Dolgu

Amalgam dolgular dayanıklı olmalarına rağmen metal görünümlü olduklarından estetik açıdan artık tercih edilmemektedir.  Estetik dolgu olarak kullanılan malzemeler kompozit ve porselenlerdir. Halk arasında “beyaz dolgu” olarak da isimlendirilirler. Porselen dolgular dayanıklılık, estetik ve doku uyumunun mükemmele ulaştığı son noktadır. Ağız ve diş dokularına zararı bulunmayan özel halojen ışıkla sertleşen estetik kompozit dolgular ise oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

 

Kanal Tedavisi

Dişlerde oluşan çatlaklar ve kırıklar, dişte meydana gelen çürükler, yanlış veya eksik uygulanan tedaviler  ile yanlış restorasyonlar dişte bulunan sinirlerin canlılığını kaybetmesine sebep olabilir. Bunun sonucunda dişin kanallarında bulunan sinirlerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve dolgu maddesi ile doldurulması işlemidir.

 

Inley ve onley diş restorasyonları

Estetik dolgu olarak kullanılan malzemeler kompozit ve porselenlerdir. Halk arasında “beyaz dolgu” olarak da isimlendirilirler. Kompozit ; yüksek dayanıklı olması, istenilen diş renginde uygulanabilmesi ve dişe kimyasal olarak bağlanabilmesi sebebiyle günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Porselen İnley/Onley restorasyonlar; kompozite  alternatif olarak, dişteki madde kaybının çok olduğu durumlarda tercih edilen estetik bir tedavi yöntemidir. İnley/Onley restorasyonlar, porselenin estetik avantajları ve diş eti uyumunun mükemmel olması sebebiyle de tercih edilmektedir.