Diş Beyazlatma

Dişlerde zaman içinde istenmeyen lekeler oluşur. Bu lekelerin bir çok sebebi olabilir; yaşlılık, boyalı madde içeren gıdaların ( çay, kahve, kola, sigara vs) sık tüketimi, travmalar ve gelişim çağında alınan antibiyotikler en belirgin sebeplerdendir. Diş beyazlatma işlemi dişlerde oluşan bu renkleşmeleri giderme işlemidir ve cok yaygın olarak uygulanan güvenilir bir işlemidir. Diş beyazlatma işlemi diş hekimi tarafından muayenehanede uygulanabileceği gibi hastanın kendisi tarafından evde de uygulanabilir. Muayenehanede uygulanan diş beyazlatma işleminde son derece hızlı ve etkili sonuçlar alındığından tercih edilmektedir.

Diş Beyazlatma Dişe Zarar Verir Mi?

Diş hekimi kontrolünde uygulanan diş beyazlatma işleminde hekim dişler üzerinde uygun yoğunlukta diş beyazlatma maddesi sürer. Klinikte doktor gözetiminde uygulanan bu diş beyazlatma tedavisi dişlerde kesinlikle kalıcı bir zarara (aşınmaya, çürümeye, kırılmaya) neden olmaz. Bazen tedavi sırasında sızlama veya aşırı soğuğa karşı duyarlılık ortaya çıkabilir. Bu hassasiyet hekim tarafından uygulanan özel ilaçlar ve kimyasallar ile giderilir.

Diş Beyazlatma İşleminin Ömrü Ne Kadardır?

Kişinin beslenme alışkanlıkları ağız bakımı sigara kullanımına bağlı olarak yaklaşık bir ile üç yıldır. Bu süre sonrasında uygulanacak pekiştirme seansı ile dişler yeniden beyazlar. Dişlerin bu süre içerisinde renk değiştirmesi eski rengine dönmesi şeklinde olmaz. Sadece bir veya iki ton kullanıma göre koyulaşabilir.